İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Başkanıydı. Anası İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Destedat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak mezun olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mahirı oldu. Uzmanlık sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne sargılı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle bile Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne sargılı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı Doğu Yöntem Üniversitesi Mütevelli Heyet Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları için Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Yerleşmiş’nun ilk serı olarak vazife aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde kocaöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment çıbanladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Sağlık Örgütü’nün üretimunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sağlık Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç devre, El Kuruluna da iki devre başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince ser ve umumi duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri sahaında çok adetda bilimsel makalesi, yapıt kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yararlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Türe ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birmebzul devletin serı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en koca nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok ulusal tekebbür Doğramacı’evet en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Millet Meclisi namına Talih Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senelik yazgıı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa bakım aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu ulamalarla sıhhat, terbiye ve ilim için yarattığı kurumlarla baştan sona hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir